Tatlı Krizi

Tatlı Kriziyle Başa Çıkma Yolları

En çok soru aldığım konuların başında tatlı krizi geliyor. 'Tatlı krizini neden yaşıyoruz, nasıl baş edebiliriz? 'gibi cümleler eminim ki zaman zaman sizin de kafanızı kurcalayan sorular arasında:) 

Eğer çok düşük kalorili diyetler yapıyorsak, dengeli ve düzenli beslenmiyorsak, doğru karbonhidratlardan yararlanmayıp kan şekeri dengesizliğine sebebiyet verecek örüntüde besleniyorsak tatlı krizi problemiyle karşılaşmamız maalesef ki olası. Zaten asıl problem, gün içindeki kan şekeri dengesizliğinden kaynaklanıyor. Peki bu noktada ne yapmalıyız, nasıl beslenmeliyiz derseniz aşağıdaki başlıkları tek tek incelemenizi tavsiye ederim. 

1. Çok düşük kalorili diyetler uygulamayın: Biz diyetisyenler ne kadar çok üstüne basa basa söylesek de, hala çözümü çok düşük kalorili, metabolizmayı alt üst eden şok diyetlerde arayanlarımız mevcut. Ama çözüm sağlıklı ve dengeli beslenmenin doğru şekilde uygulanıp, sürdürülebilir olmasından geçiyor. Bu konuda bir beslenme uzmanından yardım almaktan çekinmeyin.

2.Basit şekerlerden uzak durun: Tüketildiğinde kan şekerini hızlıca yükseltip hızlıca düşüren basit karbonhidratlar, tatlı krizine neden olan etkilerin başında geliyor. Bu nedenle kan şekerini uzun süre dengede tutup tok kalmanızı sağlıyacak kompleks karbonhidratlardan yararlanmanızda fayda var. Örneğin beyaz ekmek yerine tam buğday/tam tahıl gibi besin değeri olan ekmekleri tercih edebilir, sofranızda pirinç pilavı ya da makarna yerine bulgur pilavına şans verebilirsiniz. 

3.Ana öğünleri atlamayın ve yeteri kadar yiyin: Öncelikle kesin olarak güne kahvaltıyla başlamalısınız. Yapılan bilimsel çalışmalarla da artık biliyoruz ki; kahvaltı yapan bireylerde daha iyi bir kan şekeri dengesi sağlanıyor, abur cubur, tatlı tüketim isteği azalıyor. Karbonhidrat, protein ve yağ oranlarının doğru şekilde sağlandığı ana öğünler tatlı isteğimizi bastırmada büyük önem taşıyor.

4.Ara öğün yapın: Tabii ki de bu noktada ara öğünde hangi besinleri tercih ettiğiniz çok önemli. Karbonhidrat & protein, karbonhidrat& yağ kombinasyonlu ara öğünler daha iyi bir kan şekeri dengesi sağlayarak hem tatlı isteğinizi bastıracak hem de tok kalmanızı sağlayarak ana öğünlerde tabiri caizse 'saldırarak yeme'nizin önüne geçecektir. Örnek olarak meyve& kuruyemiş, tam buğday ekmeği& peynir, meyve& süt gibi alternatifler tercih edebilirsiniz. 

5.Posa alımınızı arttırın: Yine kan şekeri regülasyonunda posanın önemi yadsınamaz derecede büyük. Beslenme rutinizde yeşil salatalara, taze meyve ve sebzelere, kurubaklagillere yer vermeyi ihmal etmeyin.

6.Bol su için ve egzersiz yapın: Günlük 10 bardak suyun altında kalmamaya çalışın. Hatta seviyorsanız suyunuzu çubuk tarçın veya taze meyvelerle renklendirin! Tatlı isteğinizi baskılayacaktır :) 

Günün koşturmacası içinde mutlaka kendinize ayırdığınız en azından 20-30 dakikanız olsun ve günlük egzersizinizi yapın. Unutmayın ki en değerli şey kendimiziz ve bu noktada bedensel ve ruhsal sağlığımız çok önemli.

7.İllaki de bir şeyler yemem lazım noktası: Bu noktadaysanız size porsiyonuna dikkat ederek tüketebileceğiniz kuru meyveler, birkaç dilim bitter çikolata, yine porsiyonuna ve tüketim sıklığına dikkat ederek hafif sütlü tatlılar ya da alternatif olarak geliştirdiğimiz tatlı ama sağlıklı tarifler yardımcı olabilir. Tarifler için 'Sağlıklı Tarifler' kısmına tıklayabilir veya Instagram hesabımdaki gönderilerimi inceleyebilirsiniz:) 

Sağlıkla kalın!


Dyt. Burcu KARA
Telif Hakkı © 2019 Diyetisyen Burcu Kara
Tüm Hakları Saklıdır.