Sosyal hayatta menü seçimi

Menü Seçiminde Tüyolar

Gelelim en çok merak edilen konulardan birine! Sağlıklı beslenme sürecindesiniz; tatildesiniz, dışarı çıktınız,misafirliktesiniz, çalışıyorsunuz ve bir öğününüz mutlaka dışarda geçiyor ya da bir süre otelde konaklamanız gerekiyor ve nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda kafanızda soru işaretleri var. Ne yapabilirsiniz, ne tarz menüler sağlıklı beslenme sürecinizi bozmaz?? •''En iyisi dışarı çıkmamak, sorun kökten hallolur'', ''diyetteyim gelemem'', ''diyetteyim hiçbir şey yiyemem'' diye düşünebilirsiniz ama sosyal hayatınızın kısıtlanmış olması sizi ne kadar mutlu eder ya da bu durum böyle ne kadar sürdürülebilir olur ki? •Menüdeki en sağlıklı olduğunu düşündüğünüz, içinde avokado, kinoa gördüğünüz şeyleri sipariş ettiniz. Peki ya o menü düşündüğünüz kadar sağlıklı değilse? •''Bırak sağlıklı beslenmeyi'', ''pazartesi tekrar başlarım'' gibi düşünce seçenekleri de mevcut. Ama ben bu konunun püf noktalarına, alternatiflerine değinmek istiyorum. Sosyal hayatımızın bir parçası olan dışarda yemek yemek tabii ki sağlıklı beslenenler için de mümkün. Peki hangi noktalara dikkat edebilirsiniz, neler yapabilirsiniz? Bi' bakalım!  

1. Sağlıklı tabak modeli oluşturun: Örneğin yemekli bir misafirlikte veya açık büfe restoranı olan bir yerdeyseniz, tercihlerinizi mümkün olduğunca sağlıklı tabak modelini örnek alarak yapabilirsiniz. Yani büyük bir servis tabağının yarısını salata ve sebze yemeğine ayırırken, diğer yarısını et ve ekmek grubuna eşit şekilde ayırabilirsiniz. Tabağınızın yanında yoğurt/ayran/kefir/cacık ya da yoğurtlu meze/salata bulundurmayı ihmal etmeyin.  

2. Pratik yemek kapları: Bu, iş yeri gibi ortamlarda sağlıklı tercihlerde bulunmak için biraz emek isteyen ancak sonuçları mutlu eden bir opsiyon. Akşamdan ya da sabah erken hazırladığınız pratik, sağlıklı ve yanınızda taşıyacağınız besinler sizi de midenizi de mutlu edebilir. Kabın içerisine koyacağınız şey; kurubaklagil salatası, ton balıklı salata, kepekli sandviç gibi örnekler de olabilir üzerine meyve dilimlediğiniz yoğurtlu yulaf ezmesi de!   

3. Ev yemekleri: Dışarda yemek yemek, hayatınızın bir parçası haline gelmişse; örneğin iş yerinde öğlen yemeklerini dışardan yiyorsanız, tercihinizi sulu ev yemeklerinden kullanabilirsiniz. Tabii ki ev yemeklerinde de kullanılan yağın cinsi ve pişirme yöntemi önem taşımaktadır. Zeytinyağlı, fırında ya da tencerede pişmiş ev yemekleri ilk tercihiniz olabilir. Fazla yağlı olduğunu düşündüğünüz sulu yemeklerin suyunu süzdürerek yiyebilirsiniz.  

4. Salata da olur ama dikkat: Tercihinizi salatadan yana yapmak istiyorsanız, içeriğini, kullanılan sosları menüde yazmıyorsa bile sormanızda fayda var. Çünkü kullanılan soslar normal kalorisi düşük bir salatayı, oldukça kalorili hale getirebiliyor. En ideal sos, mümkünse zeytinyağ,limon, az miktar tuz ve sevdiğiniz baharatlarla hazırlananlar olacaktır.  

5. Gözden kaçanlar: Örneğin balık, sağlıklı bir besindir ancak eğer bu balık kızartılarak pişirilmişse bu noktayı göz ardı etmemek gerekir. Aynı şey yemeğe kullanılan soslar için de geçerli, örneğin tavuklu kepekli makarna gayet sağlıklı bir seçenekken, kremalı tavuklu kepekli makarna aynı kategoriye maalesef ki girmez.  

6. Dengeleme: Diyetisyeniniz eşliğinde bir kilo verme programındaysanız, zaten yediklerinizi dengelemeyi, porsiyon kontrolü yapmayı öğrenirsiniz ve sıklığına dikkat ederek besinleri gönül rahatlığıyla tüketirsiniz.  

7. Serbest öğün: Ayda 1-2 kez yapacağınız serbest öğünler sonrasında,"ipin ucu kaçtı", "battı balık yan gider" gibi düşüncelere sapmadan, kaldığınız yerden sağlıklı beslenmeye devam ederseniz, bu sizin motivasyon kaynaklarınızdan biri haline bile gelebilir!   

Yani sağlıklı beslenme bir kısıtlanma değil, aslında kendimize ve bedenimize olan saygımızın göstergesi diye bakıyorum ben hep.Bu süreci bir diyetisyenle birlikte yönetiyorsanız, bizler için  sürdürülebilir olması en önemli noktadır. İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyal hayata ihtiyacı vardır. Hangi kısıtlayıcı süreç ne kadar sürdürülebilir olur lütfen bunu tercihlerinizi yaparken mutlaka sorgulayın. Her koşulda orta yolu bulabilmek, alternatifler üretebilmek mümkün! Sağlıkla kalın :)


Dyt. Burcu KARA
Telif Hakkı © 2019 Diyetisyen Burcu Kara
Tüm Hakları Saklıdır.