'Dengeleme' Meselesi

Danışanlarımla bu konuda dikkatle çalışıyor doyacağımız noktayı keşfediyoruz.

Bahsi geçen konuda kilit noktanın yiyecekleri kategorilendirmek olduğunu düşünüyorum. Kişi eğer sağlıksız gördüğü besini tüketmek için böyle bir yol tercih ediyorsa önce bu düşünceyi değiştirmek gerek. Tabii ki 10 yıldır diyet kültürü içinde kalan birine 11.yılının ilk günü besinleri sağlıklı sağlıksız diye etiketlememesin demek yeterli değil bu noktada, her besine izin vermek ve bunu pratikte uygulamaya çalışmak, sabırlı olmak ve en önemlisi bu fikri oturtmak için kişinin verdiği mücadele cok kıymetli.

Yani eğer besinlerle sağlıklı iletişim kurmaya çalışırsanız; önceki düşüncelerinize göre "ödül besinleri" normal beslenmenize dahil edip besinleri normalleştirirseniz bu görselde bahsettiğim "dengeleme" işine çok da kafa patlatmanız gerekmeyecektir. 

O zaman ilk olarak besinleri etiketmele konusu üzerinde çalışılmalı

İkinci konu ne kadar açım, tabağımı bitirmek zorunda mıyım ya da az mı yemek zorundayım?
Dünyanın en iyi diyetisyeni de olsa ne kadar yiyerek doyacağınızı en iyi siz bilebilirsiniz.
Yani örneğin pizzanın bir dilimiyle mi beş dilimiyle mi doyacağınız tamamen size özeldir. 
Burayı beslenme bilgileriyle de birleştirmek güzel olabilir, sofraya nazik bir açlık derecesiyle oturmak,yani belki öncesinde biraz ara öğün almak daha dengeli bir kan şekeri sayesinde yavaslayarak ve nazik bir tokluk seviyesine ulasmanızı destekleyebilir.

O halde ikinci adımda da açlığı ve tokluğu derecelendirme farkına varma ve bedenimize nazik davranmayı söyleyebiliriz.

Son konu da temel beslenme bilgileri üzerine, diyetisyenim ve neyin daha çok tokluk hissi vereceğini, daha uzun süre kan şekerini dengeli tutacağı bilgisini vermem iyi olur. 

Burda o yasak bu sağlıklı yerine, hamburgeri ya da pizzayı veya her neyse yanında ayran vs ve yesillikle tüketirsen, yavas yavas yersen, yemeğe odaklanırsan, alkolü alacağın gün öğün atlamayıp aksine tüm öğünlerini eksiksiz yaparsan, her zaman açlığını,tokluğunu dinleyip doyacağın noktayı keşfedersen, nazik beslenmiş, kendini kısıtlamamış olursun.
Özetle 'dengelemek' hiçbir şey yememek değil, biraz farkındalık herkese iyi gelir:)


Dyt. Burcu KARA
Telif Hakkı © 2019 Diyetisyen Burcu Kara
Tüm Hakları Saklıdır.