Cilt Sağlığı

Sağlıklı Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeliyiz ?

Cildi yaşlandıran ve sağlığını bozan esas nedenler arasında genetiğin yanı sıra çevresel etkiler ve beslenme çok büyük rol oynamaktadır. Vücudumuza giren tüm besinler iç organlarımızı etkilediği gibi dış görünüşümüzü ve cildimizi de etkilediği için, aslında yine sağlıklı beslenme, sağlıklı bir cilt görünümü için temeli oluşturuyor diyebiliriz. Sağlıklı yani dengeli ve düzenli beslenmenin yanında yeterli su tüketimi de bu konuda oldukça önem taşımaktadır.
Beslenme Önerileri 

 

  • Cilt sağlığında beslenmenin önemli noktaları dediğimizde akıllara ilk sıralarda A vitamini gelmeli. Çünkü A vitamini yağ bezlerinin çalışmasını baskılamakla birlikte  deri hücrelerinin sağlıklı olabilmesi için de yine A vitamini gerekli. Yumurta sarısı, roka, dereotu, tere, kuru kayısı, ananas, portakal, mandalina, havuç, tatlı patates ve kabaca turuncu meyve sebzeler A vitamini kaynakları olarak sıralanabilir. Turuncu meyve ve sebzeler, cildi UV ışınlarına karşı koruyor ve kırışıklığın da önlenmesine yardımcı oluyor.
  • Antioksidanlar yine bu konuda çok önemli. Çünkü antioksidanlar, cilt hücrelerinin serbest radikaller sebebiyle oluşabilecek DNA hasarını önleyerek, erken yaşlanmanın önüne geçebilir. Bu nedenle kırmızı meyvelere beslenmenizde yer vermek yerinde olacaktır. Aynı zamanda dut, böğürtlen, yaban mersini gibi mor renkli meyveler de yüksek flavanoid içeriğiyle cildinize daha gergin ve genç bir görünüm sağlayacaktır.
  • Nemli, elastik ve sağlıklı bir cilt için esansiyel yağ asitlerinin beslenmeyle alınması önem taşıyor. Daha az işlem görmüş yağlar, soğuk sıkım zeytinyağı, omega-3 kaynakları (ceviz, keten tohumu, balık gibi) bu noktada önem kazanırken, cips gibi işlenmiş ve fazla yağ, tuz içeren paketli gıdalar kaçınılması gereken besinler arasında yer alıyor. 
  • Basit şekerler cildin elastikiyetini ve kolajen üretimini azaltıp, kırışıklıkların artmasına sebep olduğundan,  şekerlemeler, çikolata gibi besinler ve  gazlı içecekler de kaçınılası gereken besin grubunda yerlerini alıyor. 
  • Sindirim sistemimizi destekleyen probiyotik besinlerin başında yer alan kefir, cilt dostu bakteriler içerdiğinden dolayı yine cilt sağlığı konusunda da önemini kaybetmiyor.
  • Tam tahıllı besinler, omega-3 yağ asidi kaynakları, yağlı tohumlar ve selenyum kaynakları vücutta meydana gelebilecek inflamasyonun önüne geçerek cilt sağlığını koruyabilir.
  • Yine selenyum kaynakları (yumurta, kurubaklagiller, sığır eti, hindi, tavuk,balık), cilt kanserine neden olabilecek oksidatif hasarı azaltır. 
  • Su, cildin elastikiyeti ve nemli kalması için önemli olduğundan günlük 2-2.5 litre su içmek idealdir.

 

Özetle dengeli ve düzenli beslenip,  sebze,meyve, tam tahıl ve kaliteli protein kaynaklarına yer verirken aynı zamanda  yeterli miktarda su içmek ve güneşin zararlı ışınlarından kendimizi korumak sağlıklı bir cilde sahip olmamızda etkili olacaktır. 


Dyt. Burcu KARA
Telif Hakkı © 2019 Diyetisyen Burcu Kara
Tüm Hakları Saklıdır.